Obsah článku

Rychlé rozhodnutí: kdy Pohoda, kdy Money S3

Než se propadneme do tabulek, tady je zkrácené doporučení podle profilu:

  • OSVČ na daňové evidenci, málo dokladů: obojí zvládne levně. Pohoda Mini (2 980 Kč) i Money S3 Basic (2 990 Kč) pokryjí daňovou evidenci a fakturaci. Pozor: Basic neumí podvojné účetnictví ani mzdy, takže jakmile založíte s.r.o. nebo přiberete zaměstnance, musíte přejít výš.
  • s.r.o. na podvojném účetnictví se mzdami a sklady: u Money S3 potřebujete minimálně Economy (7 990 Kč), u Pohody Standard nebo výš. Tady se rozhoduje podle objemu dokladů — viz limit Economy níže.
  • Firma s velkým objemem dokladů: Money S3 Economy s limitem ~3 000 záznamů/rok vás může rychle zabrzdit; míříte na Advanced/Unlimited nebo na Pohodu Profi/Premium/Komplet.
  • Účetní firma s více klienty: obojí umí multiklientský provoz; rozhoduje spíš zvyk týmu a licenční model pro více uživatelů.
  • Chcete znát skutečné náklady za pět let, ne jen pořizovací cenu: čtěte dál sekci o TCO a pro hlubší kalkulaci kolik stojí účetní program za celou dobu používání.

Řady a ceny vedle sebe (jednorázová licence + roční SERVIS)

Obě aplikace prodávají licenci jednorázově. Zásadní rozdíl je v tom, co následuje po nákupu. Pohoda má transparentně vyčíslený roční SERVIS potřebný pro aktualizace (aktualizace kvůli legislativě), který u ceníku vidíte ke každé řadě. Money S3 podle ceníku prodává jednorázové licence, ale aktualizace se rovněž doúčtovávají — konkrétní částka ročního servisu ale na ceníkové stránce uvedena není, takže ji zde neuvádíme a doporučujeme ověřit přímo u dodavatele.

Ceny jsou bez DPH. Pohoda dle ceníku platného od 1. 9. 2026, Money S3 ověřeno k 9. 7. 2026.

Pohoda (STORMWARE)

ŘadaJednorázová licenceRoční SERVIS
Startzdarma–
Mini2 980 Kč980 Kč
Lite4 980 Kč1 440 Kč
Jazz6 980 Kč2 020 Kč
Standard8 980 Kč2 600 Kč
Profi12 980 Kč3 760 Kč
Premium16 980 Kč4 920 Kč
Komplet19 980 Kč5 790 Kč

Money S3 (Seyfor)

EdiceJednorázová licenceDalší uživatelská licence
Startzdarma–
Basic2 990 Kč1 490 Kč
Economy7 990 Kč3 490 Kč
Advanced12 990 Kč4 990 Kč
Unlimited19 990 Kč6 990 Kč

Na první pohled jsou stropy podobné (Pohoda Komplet 19 980 Kč vs. Money S3 Unlimited 19 990 Kč). Rozdíl je v tom, že Pohoda nabízí sedm placených řad a jemnější schodiště, kdežto Money S3 jen čtyři edice. Pokud vám žádná Pohoda řada „nesedí", je pravděpodobnější, že najdete tu pravou; naopak Money S3 se vybírá jednodušeji, ale skoky mezi edicemi jsou hrubší. Který stupeň Pohody zvolit, rozebírá samostatný text Pohoda: která edice.

Co která edice umí (daňová evidence, podvojné, mzdy, sklady, DPH)

Na úrovni produktu jako celku pokrývají obě aplikace stejné agendy: daňovou evidenci, podvojné účetnictví, fakturaci, sklady, mzdy a personalistiku, evidenci majetku, banku a podání DPH. Rozdíly jsou v tom, od které řady daná funkce naskočí.

  • Nejlevnější placená úroveň: Pohoda Mini zvládá daňovou evidenci; Money S3 Basic pokrývá daňovou evidenci a fakturaci, ale bez podvojného účetnictví a bez mezd. To je klíčové: pokud jste s.r.o. (povinné podvojné účetnictví) nebo máte zaměstnance, Basic nestačí.
  • Podvojné účetnictví + mzdy + sklady: u Money S3 to začíná edicí Economy (7 990 Kč), u Pohody typicky řadou Standard a výš.
  • Stát a DPH: obě umí ARES, datové schránky i elektronická podání (EPO). Money S3 má navíc v datech doložené přímé API napojení bank (Fio, Česká spořitelna, Komerční banka, Tatra banka) plus homebanking pro desítky bank; Pohoda banku a homebanking podporuje také, konkrétní seznam bank ale na ověřených stránkách nebyl explicitně vyčten.
  • Mobil a ekosystém: Pohoda nabízí mobilní aplikaci mPOHODA a kasa/EET; Money S3 mobilní přehled Money Dnes a XML výměnu dat s e-shopy.

Přesné rozdělení funkcí po jednotlivých řadách si před nákupem ověřte ve srovnávací tabulce u výrobce — u Pohody se rozsah agend mezi Mini a Komplet výrazně mění.

Limity záznamů a další licence

Tohle je nejčastější zdroj nepříjemných překvapení a druhý hlavní rozhodovací faktor vedle ceny.

Money S3 Economy má omezený počet záznamů — orientačně cca 3 000 záznamů v účetním deníku za rok. Pro OSVČ nebo malé s.r.o. s pár doklady denně to stačí, ale rostoucí firma nebo e-shop s desítkami objednávek denně strop překročí a musí přejít na Advanced (12 990 Kč) nebo Unlimited (19 990 Kč). Tenhle limit u Pohody v odpovídajících placených řadách takto nastavený není, což z Pohody dělá bezpečnější volbu, pokud čekáte růst objemu dokladů.

Bezplatné verze mají oba, ale s tvrdými limity:

  • Money S3 Start: cca 200 kontaktů, 500 záznamů v deníku, 500 skladových pohybů, 15 výplatních lístků, 20 cestovních příkazů. Po překročení limitů se tiskové sestavy označí jako neplatné a editace se uzamkne.
  • Pohoda Start: zdarma, rovněž omezená počtem záznamů; slouží k vyzkoušení.

Více uživatelů = další náklad. Money S3 účtuje další uživatelské licence od 1 490 Kč (Basic) po 6 990 Kč (Unlimited). Pohoda pro víceuživatelský provoz nabízí serverové varianty POHODA SQL a POHODA E1 (síťové licence NET3/NET5, CAL), které pořizovací i provozní náklady dále zvyšují. U obou platí, že víc pracovních míst násobí cenu — počítejte s tím dopředu.

Cloud varianty a doplňky

Obě řešení jsou primárně desktopová, ale nabízejí i provoz mimo lokální počítač. Pohoda existuje v cloudovém/hostovaném režimu a doplňuje ji mobilní mPOHODA; Money S3 má cloudovou variantu a mobilní Money Dnes. Pokud zvažujete, jestli vůbec zůstat u krabicového programu, nebo jít do plně cloudového nástroje, projděte si srovnání cloud vs. desktop účetní software. Pro firmy, které desktop přerostly, může být relevantní i migrace z Pohody do cloudu.

Celkové náklady za pět let

Pořizovací cena je jen špička ledovce. U Pohody musíte k jednorázové licenci připočítat roční SERVIS krát počet let — a ten se za pět let často vyšplhá nad cenu samotné licence. Ilustrativní modelový výpočet (licence včetně prvního roku SERVIS + 4 další roky SERVIS, bez DPH):

Pohoda řadaLicence4× roční SERVISNáklad za 5 let
Mini2 980 Kč3 920 Kč6 900 Kč
Standard8 980 Kč10 400 Kč19 380 Kč
Komplet19 980 Kč23 160 Kč43 140 Kč

U Pohody Komplet tedy čtyři další roky SERVIS (23 160 Kč) převýší pořizovací licenci (19 980 Kč) — to je přesně ten „skrytý" náklad, který se v porovnání jen podle ceny licence ztratí.

U Money S3 srovnatelný pětiletý propočet spolehlivě neuděláme, protože cena ročních aktualizací/servisu na ceníkové stránce uvedena není. Víme jen, že se aktualizace doúčtovávají, a že vícemístný provoz zvyšuje náklad o další uživatelské licence (1 490–6 990 Kč). Skutečné TCO Money S3 proto vždy ověřte přímo u dodavatele. Metodiku, jak počítat celkové náklady férově pro oba nástroje, rozvádí článek kolik stojí účetní program (TCO).

Ceny se mění — jde o finanční rozhodnutí, takže si aktuální ceník a rozsah servisu vždy ověřte přímo u výrobce (Pohoda, Money S3) před nákupem. Kompletní přehled a filtr desktopových i cloudových programů najdete v porovnání účetního softwaru, tipy specificky pro firmy v sekci software pro s.r.o..

Časté otázky

Kolik stojí roční aktualizace u Pohody a Money S3?

U Pohody je roční SERVIS transparentně vyčíslený podle řady: 980 Kč (Mini), 1 440 Kč (Lite), 2 020 Kč (Jazz), 2 600 Kč (Standard), 3 760 Kč (Profi), 4 920 Kč (Premium) a 5 790 Kč (Komplet). U Money S3 se aktualizace rovněž doúčtovávají, ale konkrétní cena ročního servisu na veřejném ceníku uvedena není — ověřte ji u dodavatele. Ceny POHODY ověřeny k 26. září 2026; ceny Money S3 podle ceníku uvedeného níže.

Který program zvládne mzdy a sklady?

Obě aplikace mzdy i sklady umí, ale ne v nejlevnější edici. U Money S3 potřebujete minimálně Economy (7 990 Kč) — Basic mzdy ani podvojné účetnictví neobsahuje. U Pohody míříte na řadu Standard a výš. Pokud řešíte hlavně mzdy pro víc zaměstnanců a rozsáhlejší sklad, dívejte se na vyšší řady (Pohoda Profi/Premium/Komplet, Money S3 Advanced/Unlimited).

Má Money S3 limit počtu záznamů?

Ano, edice Money S3 Economy má omezený počet záznamů — orientačně zhruba 3 000 záznamů v účetním deníku za rok. Pro OSVČ a malé firmy to obvykle stačí, ale při větším objemu dokladů (rostoucí firma, e-shop) je nutné přejít na Advanced nebo Unlimited. Pohoda v placených řadách takto nastavený strop nemá.

Je Pohoda, nebo Money S3 levnější?

Pořizovací cena je téměř totožná (Pohoda Mini 2 980 Kč, Money S3 Basic 2 990 Kč). Rozdíl dělá provoz: u Pohody připočtěte roční SERVIS potřebný pro aktualizace (980–5 790 Kč podle řady), který za pět let často převýší cenu licence. U Money S3 se aktualizace doúčtovávají, ale bez veřejně uvedené částky nelze pětiletý náklad spolehlivě porovnat. Levnějšího vítěze proto určí až vaše konkrétní edice a doba používání.

Umí obě aplikace podvojné účetnictví pro s.r.o.?

Ano, ale ne v každé edici. Money S3 Basic (2 990 Kč) podvojné účetnictví neumí — pro s.r.o. potřebujete minimálně Economy. Pohoda podvojné účetnictví nabízí od vyšších řad (Standard a výš), nejnižší Mini cílí na daňovou evidenci. Před nákupem si u konkrétní řady ověřte, že podvojné účetnictví a mzdy skutečně obsahuje.

Existuje bezplatná verze?

Obě mají verzi zdarma pro vyzkoušení, ale s tvrdými limity. Money S3 Start dovolí cca 200 kontaktů, 500 záznamů v deníku a 15 výplatních lístků, po překročení uzamkne editaci a označí sestavy jako neplatné. Pohoda Start je rovněž omezená počtem záznamů. Na reálný provoz firmy bezplatné verze nestačí — slouží k otestování před koupí placené řady.

Aktualizováno · dílčí kontrola údajů